Eğitim

Fenerbahçe Ataşehir Voleybol Okulunda Sporcularımıza Sosyal ve Psikolojik yönden fayda sağlıyoruz.

Fenerbahçe Ataşehir Voleybol Okulunda her oyuncu, takımını başarıya taşımak için takımdaki diğer arkadaşlarına ihtiyaç duyar. Oyun kuralları gereği, sürekli kendi aralarında paslaşan oyuncular, birbirlerini destekleyip yardımlaşırlar. Böylece gerek sosyal yaşantılarını gerekse devamında iş hayatlarını kolaylaştıracak önemli bir kavramı, “yardımlaşma”yı bizzat deneyimleyerek öğrenirler.

Voleybolda takımlar, diğer sporlardan farklı olarak, filenin ayırdığı iki ayrı yarı sahaya yerleşerek oynadıklarından,oyun yakın temas içermez. Bu açıdan kimi sporlarda zaman zaman karşılaşılan fiziksel şiddetin ve bundan kaynaklanabilecek olumsuzlukların nerdeyse olmadığı, barışçıl yönüyle öne çıkan özel bir takım oyunudur.

Voleybol karşılaşmalarında takımların, sahada rakip takımlara karşı üstünlük sağlayıp başarılı olması, sporcuların uyumu, disiplini ve konsantrasyonlarıyla yakından ilişkilidir. Zihinsel ve psikolojik hazırlık ve bunu sahada kullanabilme becerisi de, fiziksel yeterlilik kadar önem kazanmaktadır.

Voleybol  bir takım oyunu olarak oyuncunun, bireysel ve takım içi sorumluluk duygularını eşgüdümlü ve dengeli bir şekilde geliştirir.

Fenerbahçe Ataşehir Voleybol Okulunda verilen eğitimlerde çocuklarımızın fark edemediğimiz olumlu özelliklerinin ortaya çıkmasına ve bunların geliştirilmesine yardımcı olur.

Fenerbahçe Ataşehir Voleybol Okulunda eğitim alan çocuklar, bir yandan takım bünyesinde aldıkları görevleri yerine getirebilmek amacıyla birbirleriyle uyum için çaba gösterirken, diğer yandan maçlarda karşılaşılan farklı pozisyonlara göre hızla harekete geçmeyi de öğrenirler. Oyun sürekli karar almayı, inisiyatif kullanıp bu kararları uygulamayı ve sonuç almayı  gerektirdiğinden, onlardaki liderlik özelliklerinin ortaya çıkarılması için en elverişli ve etkin yöntemlerden biridir. Liderlik ve diğer olumlu kişilik özelliklerinin ve yeteneklerin erken yaşta fark edilip desteklenmesi ve geliştirilmesi, çocukların çok daha özgüvenli bireyler olarak yetişmelerini, yaşamlarının hemen her alanında üretken ve sosyal olmalarını kolaylaştıracaktır.

Takım oyunlarında, sporcular bazen sahada takımlarına aktif destek verirler, bazen de gerektiğinde görev almak üzere yedekte kalırlar. Takımın oyundaki ihtiyacına bağlı olarak yaşanan bu sürekli nöbet değişimi hali, sporculara gerektiğinde takımın iyiliği için ‘yerini daha iyisine bırakma’ esnekliğini edindirir. Sporcuları, takımın ortak başarısı için daha çok çalışmaya ve bireysel performanslarını sürekli yükseltmeye motive eder.

Fenerbahçe Ataşehir Voleybol Okulunda oynayan çocuklar takımla birlikte hareket etmeyi, ortak hedef belirlemeyi ve hayatlarını belli bir hedef doğrultusunda planlamayı öğrenirler. Bu da, çocukların zamanlarını daha verimli kullanmalarına yardım eder.

Voleybol, çocukların yaşıtlarıyla ve yetişkinlerle iletişimlerini kolaylaştıran, zenginleştiren, onlara kendilerini ifade etme ve sosyalleşme ortamı sağlayan güzel bir spor dalıdır.

Herhangi bir spor dalıyla ilgilenen çocukların çok daha özgüvenli bireyler oldukları bir gerçektir. Bir takımda görev almak, sorumluluk üstlenmek, takım önünde kendi fikirlerini ifade etmek, topluluk içerisinde söz almak, seyirci karşısında maçlara çıkmak gibi pek çok değerli deneyimi kazandıran voleybol, çocuklarımızı hayata hazırlar.

Share