Eğitim

Fenerbahçe Ataşehir Voleybol Spor Okulu’nda Sporcularımıza Neler Katıyoruz?

Voleybol gelişim çağındaki çocuklarımızın, özgüveni ve sosyal uyum düzeyi yüksek,  fiziksel ve ruhsal açıdan sağlıklı bireyler olarak yetişmelerine fayda sağlar. Çocuklar, voleybolun onlara kazandırdığı disiplin sayesinde, daha küçük yaşlardan itibaren hayatlarını programlamayı ve düzenli yaşamayı öğrenirler. Spor yapmayan yaşıtlarına kıyasla, hem fiziksel hem de sosyal ve zihinsel gelişimleri çok daha hızlı ve sağlıklı ilerler.

Voleybolun Çocuklara Faydaları Nelerdir?

Voleybol çocuklarımıza hem fizyolojik hem de sosyal ve psikolojik açıdan son derece olumlu katkıları olan bir spordur. Her yaştan çocuğun katılıp kolaylıkla uyum sağlayabildiği eğlenceli bir takım sporu olan voleybol, çocukları büyüme çağının ve okul sorumluluklarının getirdiği stres yükünden arındırır, onların pek çok psikolojik rahatsızlıktan korunmalarını sağlar. Ayrıca voleybol vücudu esnetir ve rahatlatır, çocuklara beden farkındalığını ve kontrolünü öğretir, daha düzgün bir duruş(postür) kazanmalarını destekler. Spor yapan çocukların kötü alışkanlıklardan uzaklaşmaları daha kolaydır. Sporu yaşamına katmış çocuklar, sağlıklı beslenmeye daha fazla özen gösterirler. Sporun sağladığı olumlu motivasyon sayesinde içki, sigara ve bilgisayar oyunları gibi onları hareketsizliğe ve olumsuz alışkanlıklara iten ortamlardan uzaklaşırlar. Bu da, onların sağlıklı bireyler olarak yetişmelerine ve yetişkinlik dönemlerinde de sağlıklarını koruma konusunda daha bilinçli olmalarına yardımcı olur .

Peki voleybolun çocuklara fizyolojik faydaları nelerdir? Voleybolun çocuklara sosyal ve psikolojik faydaları nelerdir?

Voleybolun Çocuklara Fizyolojik Faydaları Nelerdir?

Vücutlarının sürekli esnek kalmasına yardımcı olur.

Çocuklara doğru nefes alıp vermeyi öğretir.

Fiziksel olarak güçlenmelerinin yanısıra, vücutlarına koordinasyon kazandırarak hareketlerinin uyumlu olmasını sağlar.

Voleybol sporunda “uzun kas” olarak adlandırılan esnek vücut formuna ihtiyaç duyulur. Voleybol oynayan çocuklarda, vücutta bu esneklik süreklilik kazanır, böylece kaslar uzar ve fiziksel gelişim sağlıklı bir şekilde ilerler.

Diğer sporlara karşılaştırıldığında, voleybol omurganın çok daha güçlü kalmasını sağlar.

Voleybol oynayan çocuklarda vücudun bütün bölgelerinde kaslar aynı oranda gelişir, çocuklar böylece oldukça dengeli bir vücut gelişimi sağlarlar.

Voleybol oyun kuralları hem havada hem de yerdeyken hareket etmeyi gerektirir. Bu sürekli ve aktif hareketlilik hali, vücut kütlesinin de dengeli olarak vücuda dağılmasına yardımcı olur.

Voleybol oynayan çocukların vücudu esnek ve ideal denebilecek güzel bir form kazanır. Sürekli enerji harcandığından, vücudun yağ oranı oldukça düşüktür. Bunu korumak için voleybol oynayan çocuklara, küçük yaşlardan itibaren sağlıklı beslenme eğitimi verilir. Voleybol oynamaya devam eden çocukların, ilerleyen yaşlarında da dengeli ve sağlıklı beslenmeleri teşvik edilir, vücut yağ oranları düzenli olarak takip edilir. Tüm bu eğitimler çocuklarımızın doğru beslenmelerine, sağlıklı bir uyku düzeni benimsemelerine ve sağlıklı kalmalarına yardımcı olur.

Share